Strona główna / Czy tkaniny rolet można czyścić?

Czy tkaniny roletowe można czyścić?

Rolety materiałowe stanowią dopełnienie wystroju naszego domu. Aby ich wygląd na długie lata pozostał tak efektowny, jak zaraz po zakupie, powinniśmy dbać o nie systematycznie.

Najważniejszą zasadą w dbaniu o wygląd naszych rolet jest systematyczność w ich czyszczeniu, aby nie dopuścić do zbyt dużych zabrudzeń. Tkaninę można czyścić na kilka sposobów w zależności od jej zabrudzenia. Przed czyszczeniem rolety z zabrudzeń należy pozbyć się kurzu, aby nie został rozmazany na tkaninie. 
Pierwszym sposobem na pozbycie się kurzu jest czyszczenie rolety za pomocą specjalnego wałka z warstwą klejącą. W przypadku kiedy kurzu jest zbyt dużo, można wyczyścić roletę przy użyciu odkurzacza. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ustawieniu mocy odkurzacza, aby nie wygiąć tkaniny. Kiedy pozbędziemy się  z materiału kurzu, możemy zacząć czyścić roletę z pozostałych zabrudzeń. Najlepszym sposobem jest usuwanie zabrudzeń wilgotną szmatką. Ważne jest, aby szmatka była wilgotna, a nie mokra oraz aby nie używać żadnych detergentów.

Co zrobić, kiedy wilgotna szmatka nasączona czystą wodą nie poradzi sobie z zabrudzeniem?
Kiedy mamy do czynienia z większym zabrudzeniem możemy na własną odpowiedzialność przemyć zabrudzenie bawełnianą ścierką z pianą wytworzoną z szarego mydła. Taką pianę uzyskamy, kiedy wymieszamy zimną wodę z szarym mydłem. Kiedy skończymy czyścić roletę, należy ją dokładnie osuszyć. Pamiętajmy jednak, że takie czyszczenie odbywa się na naszą odpowiedzialność i może ono skutkować utratą gwarancji. Materiały są nasączone antystatycznym środkiem, dlatego producent nie bierze odpowiedzialności za uszkodzenie tkaniny w takich przypadkach.

O osprzęt rolety także należy dbać systematycznie. Jeżeli posiadamy roletę z kasetą oraz prowadnicami, możemy czyścić je wilgotną szmatką z łagodnym detergentem, jak np. płyn do naczyń czy płyn uniwersalny. Jeżeli nasza roleta nie ma ani prowadnic, ani kasety, pamiętajmy o boczkach mechanizmu. 

                          

Pamiętajmy, najpierw pozbywamy się z kurzu, a następnie czyścimy tkaninę wilgotną szmatką bez dodatku detergentu. Nie zapominajmy także o osprzęcie rolety.

Roleta, o którą dbamy systematycznie i nie doprowadzamy do jej zbyt dużego zabrudzenia, będzie służyć nam na długie lata. Będzie ona nie tylko chronić nasz dom przed nadmiernym słońcem, ale będzie także stanowić świetną dekorację naszego domu.