Strona główna / Jaki materiał rolety do jakiego pokoju?

 

 

Jakie materiały rolety do jakiego pokoju?


Na rynku jest bardzo duży wybór materiałów rolet, przez co możemy mieć problem ze zdecydowaniem, które będą najlepsze do naszego domu. Które materiały wybrać do salonu, jakie do sypialni, kuchni, łazienki, a jakie do pokoju dziecięcego?

Rolety pełnią wiele funkcji. Mają one zapewniać nam ochronę przed nadmiernym słońcem, prywatność, bezpieczeństwo, a także spełniać walory estetyczne i dekoracyjne.
Aby spełniły te wszystkie zadania, należy zastanowić się, jakie rolety będą pasowały do danego pomieszczenia i jaki efekt chcemy w nim uzyskać.

Tkaniny rolet mają różny stopień zaciemnienia, od transparentnych do zaciemniających pomieszczenie w stu procentach.

Rolety całkowicie zaciemniające pokój to te podgumowane (C 100, C 300), ze srebrną powłoką (Madagaskar Silver) czy zaciemniające pomieszczenie w 70-95% - z masą perłową (A 900).
Te najlepiej sprawdzą się w pokojach, w których zależy nam na prywatności i na tym, aby w do pokoju nie dostawało się słońce. Takie materiały zalecamy szczególnie do sypialni, szczególnie, wtedy kiedy nie chcemy, aby poranne słońce budziło nas o zbyt wczesnych godzinach. 

 

Materiały przepuszczające, świetnie sprawdzają się w biurach, pokojach dziecięcych, salonach czy np. w kuchni. Takie tkaniny chronią pomieszczenie przed słońcem, zaciemniają pomieszczenie w około 40-85% (w zależności od wybranego modelu), ale pozostawiają pomieszczenie jasne. Taki stopień zaciemnienia dobrze wpływa na nasz wzrok, ponieważ nie rażą nas promienie słoneczne, a także nie musimy korzystać w dzień ze sztucznego światła.
Takimi materiałami są np. grupy A 600, A 800 czy Eden.

A łazience, szczególnie Paniom zależy na świetle dziennym. W tym wypadku polecamy tkaniny z grupy Jamajka, a także z grupy A 800. Materiał Jamajka emitujący drewnianą strukturę świetnie komponuje się z łazienkami z naturalnymi dodatkami, niezwykle modnymi w ostatnich sezonach. Nie musimy obawiać się o naszą prywatność, wybierając rolety przepuszczające dużą ilość światła, nawet kiedy my widzimy przestrzeń na oknem, nas nie widać z zewnątrz. 

 

Wybierając materiał rolety zastanówmy się, jaki efekt chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Czy zależy nam na odpowiednim doświetleniu pokoju, czy wolimy go całkowicie zaciemnić? Do sypialni wybierajmy te bardziej zaciemniające tkaniny, natomiast to salonu czy pokoju dziecięcego te przepuszczające naturalne światło, podobnie jak do kuchni i łazienki.